OK1IN

CW na kole

První CW QSO z kola na kolo realitou

V rámci cykloexpedice 2016 se nám konečně podařilo uskutečnit oboustranné CW QSO z kola na kolo za jízdy v pásmu 40m, mezi Ládou OK1FRT/M a mou maličkostí. Láda má na kole instalovánu  KX-3/10W, já měl FT-817/2,5W ochotně zapůjčenou od Vládi OK1DGR. Oba používáme zkrácený vertikál připevněný na nosiči kola. QSO bylo uskutečněno z Kladna na Kožovu horu, mezi Kladnem a Velkou Dobrou.

Výpis z mého logu:
4.8.2016 10:01 40m OK1FRT/M 559 559 QTH near KladnoÚžasný

Cesta kolem Schwarzenberského plavebního kanálu na Šumavě

Foto z vysílání na trajektu cestou na hranice s OE, cestou do OKFF-0004, nezbytný energy drink  na cestě okolo plavebního kanálu - Plzeňská 12° 

Na trajektu  Energy drink

Kolo, už v plné výstroji, TRX s baterií je v tašce na řídítkách...

Kolo celek taška s TRX Log z kola

Kolo u plavebního kanálu, pohled na ovládací panel a CW klíč a detail logu - za jízdy je psaní tak trochu problém :-) 

Uskutečněná QSO z CW aktivity okolo Lipna. Jsou seřazeny podle času:
DJ7AC DL1JEE SM7BFP UR7ET SM0LG HA3FZ OM1AX DJ5ALL DL8DXL HB9AFZ SP2OB DL5ZG/P E77O IK4IBF DL7UKD S58AL DL3MBE DL6NF IK4IDP DL2DXA/P DL6MST/P DL6UNF/P OZ3FI/P  

QSL je na světě

Návrh QSL za QSO z kola je na světě. Jelikož ale nejsem členem ČRK, lze jej získat pouze direct, nebo v elektronické verzi E-mailem :-)

OK1IN/m - QSL za spojení z kola...

CW na kole? A proč ne?
 OK1IN CW Bicycle 

Tuto zajímavou kratochvíli začal u nás provozovat (myšleno v OK), Láda OK1FRT v průběhu cykloexpedice OK1RCX. Nemám k dispozici žádné informace o tom, že by to někdo zkoušel před ním. Jeho zkušenosti mě vyhecovaly ke stejné akci. Vydatně vypomohl zkušenostmi a dodáním kompletu atény s držákem na nosič kola. 

Na dovolené v okolí Lipna jsem začal s pokusy taky - vykonali jsme dvě cesty po okolí, díky vysílání z OKFF oblasti se nakonec povedlo celkem 23 QSO a 12 DXCC zemí. Díky všem, kteří mě slyšeli a zavolali. Bohužel pro vnitrostátní spojení nebyly vhodné podmínky (vzdálenost), takže snad někdy jinde a jindy. 

OK1IN/M - inspirace Ládou OK1FRT

Na dovolené jsem konečně zrealizoval mobilní CW provoz z kola, k čemuž mě inspiroval Láda OK1FRT, který už takto pracuje několik let. Začal s FT-817, dnes používá KX-03. Já mám situaci jednodušší, protože FT-857 má odnímatelný panel a tak není problém TRX i s baterkou umístit do cyklistické brašny na řídítka a ovládací panel s logem přichytit na její vrchní kryt.

Anténa je na zadním nosiči, tak jak to má Láda OK1FRT. Koneckonců, držák i s anténou jsou jeho výroby. Držák a anténní konektor jsou vodivě spojeny s rámem kola. Celá sestava je naladěna do CW části 40m pásma.

kolo ok1in antena

TRX na tašce TRX a baterie

CW pastička je uchycena na řídítkách vedle páčkoy přehazovačky a klíčovat jde překvapivě snadno. Jen zápis do papírového logu není za jízdy až tak jednoduchý :-)

První QSO se podařilo na výzvu s Wolfgangem DJ7AC - TNX!